Breadcrumb Optimizasyonu

E-Ticaret Siteleri İçin Breadcrumb Neden Önemlidir?

1000 380 Oğuz Karaoğlan

E-ticarette rekabet her geçen gün artmaktadır. Rekabetin bu kadar yüksek olduğu bir düzlemde rakiplerinizden iyi olmak zorundasınız. Optimize edilmemiş bir e-ticaret sitesi dijital çabalardan sonuç alamaz. Sınırsız reklam bütçeniz bile olsa eğer siteniz geç açılıyorsa potansiyel müşterilerinizi kaybedersiniz. SEO’nun önemi her geçen tam da bu yüzden artmaktadır. Dijital pazarlamanın temelinde SEO vardır.

Teknik SEO’nun kritik parçalarından biri olan Breadcrumblar, alan adınıza ait sayfaları düzgün bir şekilde sıralamak ve kullanıcı deneyimini iyi hale getirmek için yapılması gereken bir optimizasyondur.

Breadcrumb Nedir?

Breadcrumb kelime olarak Hansel ve Gretel hikayesinde geçer. Kaybolmamak için gittikleri yola ekmek kırıntıları bırakırlar. Web sitelerinde kullanılan breadcrumb da ismini buradan alır. Kullanıcıların hangi sayfada olduklarını görebilmeleri için sayfanın üst kısmında bulunan gezinme yoludur.

E-ticaret sitelerinde kullanılan Breadcrumb’lar sitenin sayfalama yapısı hakkında bilgi verir. Gezinmeyi kolaylaştırmasının yanında kullanılabilirliği artırır.

BreadCrumb Schema Nedir?

Breadcrumb Schema, arama motorlarına sayfa hiyerarşisi hakkında bilgi veren yapısal veri türüdür. Aynı zamanda, sıralama sonuç sayfasında, sayfanın sitenin neresinde olduğuna dair bilgi verir. Kullanıcılar için doğru sayfa olup olmadığı açısından önemli bir veridir. Yani, kullanıcı deneyimini olumlu etkiler. Aşağıdaki örnek görselde gidilecek olan sayfanın hangi sayfaya bağlı olduğu görülüyor.

BreadcrumbList Schema Örnek

Örnek olması açısından bu sayfanın JSON-LD formatındaki breadcrumb schema datasını inceleyebilirsiniz:

<script type="application/ld+json">
{
 "@context": "https://schema.org",
 "@type": "BreadcrumbList",
 "itemListElement":
 [
 {
  "@type": "ListItem",
  "position": 1,
  "item":
  {
  "@id": "https://oguzology.com/",
  "name": "Oguzology - Oguzology"
  }
 },
 {
  "@type": "ListItem",
 "position": 2,
 "item":
  {
   "@id": "https://oguzology.com/breadcrumb-schema/",
   "name": "E-ticaret Siteleri İçin Breadcrumb Neden Önemlidir?"
  }
 }
 ]
}
</script>

E-ticaret Siteleri İçin SEO Uyumlu Sayfa Hiyerarşisi

SEO uyumlu bir e-ticaret sitesinin sayfalama yapısı (bilgi mimarisi, hiyerarşisi) genel olarak şöyledir;

Ana Sayfa Ana KategoriAlt KategoriÜrün

Bu şekilde doğru kurgulanmış bir sayfalama yapısında kullanıcılar aradıkları ürünü kolayca bulabilirler. Kategoriler arası gezinmek oldukça kolaydır. Arama motorları için de durum farklı değildir. URL adreslerinizi kolayca bulur, tarar ve dizine eklerler.

SEO İçin Breadcrumb Ne Anlama Gelir?

Genel olarak, breadcrumb ve doğru sayfalama yapısına sahip bir e-ticaret sitesi hakkında artık yeterli bilgiye sahibiz. Yani, kullanıcıya iyi bir deneyim sunarsanız; hemen çıkma oranı azalır, sayfalar arasında gezinme kolaylaşır ve arama motorlarından gelen trafiğiniz artar.

Bir diğer önemli kriter ise sayfalara yeterli değer akışını sağlamaktır. Değer akışını diğer sayfalara verilen bağlantıların aktardığı değer olarak düşünebilirsiniz. Doğru kurgulanmış bir e-ticaret sitesinde en değerli sayfa ana sayfadır. Çünkü en fazla iç linkleme bu sayfaya yapılmıştır.

Breadcrumb, sayfaları önem derecesine göre bağlantılar yardımıyla sıralamak için e-ticaret sitelerinde mutlaka bulunması gereken yapılardır. Yani PageRank algoritması ile doğrudan ilişkilidir. Site içi Internal PageRank’ın optimize edilmesi için, Breadcrumblar, önemli (popüler) sayfaların PageRank açısından önemini artırır.

PageRank ve Breadcrumb İlişkisi

PageRank algoritması, Stanford Üniversitesinden ve aynı zamanda Google kurucularından Larry Page ve Sergey Brin tarafından patentlenen algoritmadır. Google’ın yakaladığı başarıda (bugünlere gelmesinde) önemli bir yeri vardır. Fakat içerik kalitesinin göz ardı edilmesine sebep olması dolayısıyla sıralama faktörü etkisi azaltılmıştır. Kabaca bu şekildedir. PageRank hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için vikipedi‘yi ziyaret edebilirsiniz.

Internal Pagerank Optimizasyonu: Önemli/popüler sayfalara iç linklemenin daha fazla yapılmasıyla optimize edilir. Internal PageRank optimize edildikten sonra bir e-ticaret sitesinde önemli kategoriler ve ana sayfa en fazla bağlantıyı alan sayfalar olacaktır.

Ürün Sayfası Breadcrumb Yapısı

E-ticaret sitesinin ürün sayfasında olması beklenen Breadcrumb:

1. Eleman2. Eleman3. Eleman4. Eleman
Ana SayfaAna KategoriAlt KategoriÜrün
Ürün Detay Sayfası İçin Breadcrumb Örneği

Bu yapıda linkleme Ana Sayfa, Ana Kategori ve Alt Kategoriye yapılır. Her bir önemli sayfaya/kategoriye link verilmiş olur. 4. eleman ise Breadcrumb’ın bulunduğu sayfadır ve linkleme yapılmaz.

Aşağıdaki Jolly Tur’un Delphin Apart Otel ürünü için oluşturduğu breadcrumb yapısı, optimize edilmiş breadcrumb yapısı için iyi bir örnektir.

Örnek ürün detay sayfası breadcrumb

Alt Kategori Sayfası Breadcrumb Yapısı

E-ticaret sitesinin Alt Kategori sayfasında olması gereken Breadcrumb:

1. Eleman2. Eleman3. Eleman
Ana SayfaAna KategoriAlt Kategori
Alt Kategori İçin Breadcrumb Örneği

Bu yapıda linkleme Ana Sayfa ve Ana Kategori sayfalarına yapılır. Yine aynı şekilde alt kategorinin bağlı olduğu (hiyerarşi olarak üstü olan sayfalara) önemli sayfalara link verilmiş olur. 3. Eleman ise Breadcrumb’ın olduğu sayfadır ve linkleme yapılmaması gerekmektedir.

Her sayfa için bu şekilde bir optimizasyon yapıldığında ise en fazla link verilen sayfalar sırasıyla; Ana Sayfa, Ana Kategori, Alt Kategori sayfalarıdır. Bu optimizasyon sonucunda sitenin PageRank algoritmasına göre birincil sayfaları daha fazla taranacaktır. Daha fazla taranan bu sayfalar bizim jenerik anahtar kelimelerden trafik beklediğimiz sayfalardır. Jenerik anahtar kelimeler de sayfamızın sıralamalarının yükselmesi durumunda en fazla trafik getirecek anahtar kelimelerdir. Dolayısıyla dönüşüm oranı yüksek olan bu sayfalar öne çıkarılmış olur.

E-ticaret Sitenizin Internal PageRank Durumunu Nasıl Görebilirsiniz?

Google Search Console hesabınızdan, Bağlantılar > İç Bağlantılar > En Çok Bağlantı Verilen Sayfalar’a tıklayarak inceleyebilirsiniz. En fazla bağlantı verilen sayfalar alanında eğer ürün detay sayfaları ya da organik trafik beklenmeyen sayfalar var ise internal linklemenizi optimize etmeniz gerekir. Bunu en iyi yapmanın yolu da bu yazıda öğrenmiş olduğunuz Breadcrumb optimizasyonudur.